- Konferencja W obliczu tragedii − redefinicja wartości? EUROJOS XVI
Instytut Slawistyki PAN oraz Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UMCS wraz z Fundacją Slawistyczną złożyły wniosek na konkurs w ramach programu „Doskonała Nauka II – Wsparcie konferencji naukowych” na organizację spotkania w Nałęczowie w dniach 15−17 maja 2024 roku.
W programie konferencji przewidziano wystąpienia zgrupowane w kilka bloków tematycznych:
- WOLNOŚĆ − fundamentalna idea kultury i niezbywalne prawo
- SOLIDARNOŚĆ − postawa życiowa i remedium na kryzys uchodźczy a globalizacja obojętności
- SPRAWIEDLIWOŚĆ − postulat a realizacja
- aspekty odpowiedzialności za OJCZYZNĘ
- TOLERANCJA jako postawa moralna wobec dyskursu wykluczenia
- RODZINA − wartość nieprzemijalna w obliczu wzorów życia ponowoczesnego świata?
- DOM wymarzony i utracony − między tradycją a współczesnością
- ZDROWIE jako (nie)doceniana determinanta ludzkiego życia.
Możliwe będzie również zgłoszenie wystąpień wychodzących poza wskazane bloki.
Oczekujemy na decyzję w sprawie finansowania. Mamy nadzieję, że zostanie ona podjęta w najbliższych tygodniach. Jeśli środki zostaną przyznane, jesienią roześlemy szczegółowe informacje dotyczące udziału w spotkaniu.
- Leksykon aksjologiczny Słowian i ich sąsiadów
Wniosek o publikację tomu 7 Leksykonu Demokracja pod redakcją Jerzego Bartmińskiego, Moniki Grzeszczak i Aleny Rudenki został zakwalifikowany do finansowania w ramach programu „Doskonała nauka II” – moduł: wsparcie monografii naukowych. Tom ukaże się w roku 2024 w wydawnictwie Instytutu Slawistyki PAN i Wydawnictwie UMCS.
Trwają intensywne prace nad tomem Rodzina. Część artykułów po uzyskaniu pozytywnych recenzji została już zredagowana, część jest jeszcze opracowywana przez Autorów. Prace nad tomem zostaną zakończone w grudniu bieżącego roku. Zamiarem redaktora tomu jest złożenie na początku 2024 roku wniosku na konkurs w ramach programu „Doskonała nauka”, moduł: wsparcie monografii naukowych.
Trwają prace nad pozostałymi tomami Leksykonu. Zamknięcie tomów Zdrowie pod redakcją Ałły Kożynowej, Stanisławy Niebrzegowskiej-Bartmińskiej i Joanny Szadury oraz Ojczyzna pod redakcją Amira Kapetanovicia i Stanisławy Niebrzegowskiej-Bartmińskiej przewidywane jest w drugiej połowie 2024 roku, Naród pod redakcją Ewy Białek i Beaty Żywickiej – w roku 2025, Sprawiedliwość pod redakcją Beaty Żywickiej – w 2026.
Kontynuowane są prace nad tomami Tolerancja pod redakcją Moniki Grzeszczak i Magdaleny Szulc-Brzozowskiej oraz Dusza pod redakcją Ewy Masłowskiej.
Osoby zainteresowane dołączeniem do zespołu Autorów haseł przygotowywanych na potrzeby wymienionych tomów prosimy o kontakt bezpośrednio z redaktorami prowadzącymi.
Powołania nowych zespołów redakcyjnych wymagają tomy Solidarność i Patriotyzm, które były przygotowywane przez śp. prof. Jerzego Bartmińskiego i prof. Wojciecha Chlebdę. Gotowość redakcji tomu Solidarność deklarują Stanisława Niebrzegowska-Bartmińska i Iliana Genew-Puhalewa.
Dotychczas wydane tomy Leksykonu są dostępne w formie elektronicznej na stronie internetowej Kongresu Etnolingwistycznego: http://kongresetnolingwistyczny.pl/leksykon-aksjologiczny-slowian-i-ich-sasiadow/
- Skład Rady Naukowej konwersatorium EUROJOS
Konieczne jest zgłoszenie do Rady Naukowej Instytutu Slawistyki PAN dwóch kandydatów na członków Rady Naukowej konwersatorium. W skład Rady powołanej 15 kwietnia 2019 roku weszli: Dejan Ajdacić, Jerzy Bartmiński, Wojciech Chlebda, Adam Głaz, Renata Grzegorczykowa, Galina Jaworska, Amir Kapetanović, Ałła Kożynowa, Ewa Masłowska, Stanisława Niebrzegowska-Bartmińska, Dorota Pazio-Wlazłowska, Jadwiga Puzynina, Kristina Rutkovska, Petar Sotirow, Swietłana Tołstojowa, James W. Underhill, Irena Vaňková, Anna Wierzbicka, Anna Zielińska, Beata Żywicka. Po śmierci prof. Jerzego Bartmińskiego i prof. Wojciecha Chlebdy powinniśmy zwrócić się do Rady Naukowej IS PAN o uzupełnienie składu Rady.
Z tego względu prosimy wszystkich członków konwersatorium EUROJOS o zgłaszanie kandydatur dwóch nowych członków Rady Naukowej. Nazwiska kandydatów prosimy przesyłać do 31 lipca br. pocztą elektroniczną równolegle na dwa adresy sekretarzy Rady Naukowej konwersatorium Doroty Pazio-Wlazłowskiej i Beaty Żywickiej: Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript. i Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript.. Każdy członek konwersatorium może zgłosić dwóch kandydatów. Sekretarze utworzą dwuosobową komisję skrutacyjną. Uprzejmie prosimy, aby wiadomość z nazwiskami kandydatów wysłać tylko do sekretarzy, a nie do wszystkich uczestników konwersatorium. Pozwoli nam to na zachowanie poufności procesu wyłaniania kandydatów. Po zgromadzeniu i podliczeniu wszystkich zgłoszeń sekretarze zwrócą się do osób, które uzyskały najwięcej głosów o wyrażenie zgody na wejście do Rady Naukowej konwersatorium. Po jej uzyskaniu przedstawią nazwiska kandydatów, a następnie skierują do przewodniczącej Rady Naukowej IS PAN wniosek o wszczęcie przez Radę Naukową Instytutu procedury zatwierdzenia nowych członków Rady Naukowej konwersatorium.
- Wyłonienie kierownika konwersatorium EUROJOS
Po śmierci prof. Jerzego Bartmińskiego, inicjatora i od początku działalności konwersatorium EUROJOS – jego kierownika, niezbędne jest również wyłonienie z grona członków osoby, która przejmie kierownictwo konwersatorium i będzie koordynowała toczące się prace. Proponujemy, aby dokonać tego wyboru w analogiczny sposób, jak przy opisanej powyżej procedurze wyłaniania kandydatur do Rady Naukowej. Sekretarze konwersatorium – Dorota Pazio-Wlazłowska i Beata Żywicka – utworzą dwuosobową komisję skrutacyjną, która będzie gromadzić nadesłane przez Państwa nazwiska kandydatów. Każdy z uczestników konwersatorium może przesłać nazwisko jednego kandydata. Prosimy pamiętać o tym, aby wiadomość z nazwiskiem kandydata wysłać jedynie do sekretarzy konwersatorium – Doroty Pazio-Wlazłowskiej i Beaty Żywickiej. Na Państwa głosy będziemy czekać do 31 lipca br. Komisja zliczy wskazania przypadające na każdego kandydata, a następnie zwróci się do dwóch osób, które uzyskały najwięcej głosów o wyrażenie zgody na objęcie funkcji kierownika konwersatorium oraz zastępcy kierownika konwersatorium. Po uzyskaniu ich zgody komisja skrutacyjna poda nazwiska dwóch osób, które uzyskały najwięcej wskazań. Osobie, która zgromadzi najwięcej głosów, powierzone zostaną obowiązki kierownika konwersatorium, osobie, która będzie druga na liście – obowiązki zastępcy kierownika.
Taki sposób wyłonienia kierownictwa EUROJOS-u wydaje się nam optymalny. Umożliwi wyrażenie swojego zdania każdemu członkowi naszego środowiska, pozwoli na wskazanie osób, które widzielibyśmy w roli naszych przewodników, osób, którym ufamy i które cenimy.
Jeśli opowiadają się Państwo za innym trybem wyłonienia kierownika konwersatorium, uprzejmie prosimy o zabranie głosu w dyskusji. Prosimy o wysłanie swojego stanowiska do wszystkich osób, do których została skierowana poniższa wiadomość.
- Planowane konferencje
W najbliższym czasie odbędą się dwie konferencje naukowe.
Od 7 do 9 września w Wilnie Centrum Polonistyczne Uniwersytetu Wileńskiego i Katedra Tekstologii i Gramatyki Języka Polskiego Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UMCS organizują międzynarodowe spotkanie Wartości w językowym obrazie świata Polaków i Litwinów V. Kulturowe aspekty tekstologii. Tekst-tekstem-kontekst.
Od 23 do 24 listopada w Zagrzebiu odbędzie się VI International Lexicological-Lexicographic Scientific Conference: Lexicography and Values in Language. Organizatorem konferencji jest The Croatian Academy of Sciences and Arts, Lexicography Committee (Department of Philological Sciences).
- Zaproszenie do publikacji
Prof. Marija Stefanović, zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Славистика”, zaprasza do nadsyłania tekstów do drugiego numeru za rok 2023. Przyjmowane są artykuły we wszystkich językach słowiańskich oraz w języku angielskim. Na teksty redakcja czeka do 15 września. Wydawcami czasopisma są Славистичко друштво Србије i Филолошки факултет Универзитета у Београду. Szczegółowe informacje dotyczące przygotowania tekstów dostępne są na stronie czasopisma http://casopis.slavistickodrustvo.org.rs/
Redakcja pisma „Etnolingwistyka. Problemy Języka i Kultury” zaprasza do składania artykułów do tomu 36. za rok 2024. Pismo „Etnolingwistyka. Problemy Języka i Kultury”, jest organem dwóch komisji: Komisji Etnolingwistycznej przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów i Komitecie Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk. Dostępne jest na zasadach Open Access pod adresem: www.umcs.pl/Etnolingwistyka oraz http://journals.umcs.pl/et.
Informujemy, że po składzie komputerowym jest Bibliografia adnotowana zawartości „Etnolingwistyki” (tomy 1–30, 1988–2018), red. J. Bartmiński, S. Niebrzegowska-Bartmińska, M. Nowosad-Bakalarczyk i S. Wasiuta (Lublin 2023, 265 s.). Elektroniczna wersja bibliografii (wraz z indeksami) w najbliższych dniach zostanie zamieszczona na stronie: kongresetnolingwistyczny.pl
Uprzejmie prosimy Państwa o przesyłanie wszelkich uwag do nakreślonego przez nas planu, propozycji rozszerzenia działań podejmowanych w ramach konwersatorium, informacji o konferencjach oraz możliwościach publikacji, grantach i wydarzeniach, którymi chcieliby Państwo podzielić się z innymi członkami EUROJOS-u.
Z serdecznymi pozdrowieniami,
Stanisława Niebrzegowska-Bartmińska
Dorota Pazio-Wlazłowska
Beata Żywicka